| Object Number | 31-16-593B |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Ur |
| Archaeology Area | rubbish of the Royal Cemetery |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Terracotta |
| Description | Fragments UE IV: model in baked clay of a saw (?); broken. there seems to have been a solid handle which is broken away. |
| Length | 14 cm |
| Width | 7.8 cm |
| Thickness | 2 cm |
| Credit Line | British Museum/University Museum Expedition to Ur, Iraq, 1931 |
| Other Number | U.14408 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




