Pipe
29-179-3
From: United States of America | Wisconsin
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-179-3 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Wisconsin |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Technique | Incised |
| Description | Stone; apparently made from a pebble. Almost cylindrical, with convex base and conical hole in side for insertion of stem. Lightly incised decoration. |
| Height | 1.3125 cm |
| Width | 0.75 cm |
| Thickness | 0.875 cm |
| Credit Line | Gift of Randolph Clay, 1912 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.