| Object Number | B16248 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Ur |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Ceramic |
| Description | CBS Register: miniature clay vase. heart shaped. Height. 36 mm. |
| Height | 3.8 cm |
| Width | 3 cm |
| Depth | 2.5 cm |
| Credit Line | British Museum/University Museum Expedition to Ur, Iraq, 1926 |
| Other Number | U.6166 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




