Fibula (Pin)
54-28-219
From: Cyprus | Kourion | Sanctuary of Apollo Hylates
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | 54-28-219 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Cyprus | Kourion | Sanctuary of Apollo Hylates |
| Site Name | Kourion |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Bronze |
| Description | triangular, with solid, heavy crown-shaped ornament at apex, below which a flat disc, around each leg a smaller disc, a rectangular ornament, and a cylinder. missing catch plate, part of adjoining leg and pin. |
| Length | 5.3 cm |
| Width | 7.4 cm |
| Depth | 2.1 cm |
| Credit Line | Cyprus Expedition, George H. McFadden, 1954 |
| Other Number | M754 - Field No SF | 285 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


