Head
29-168-1317
From: Mexico (Central America) | Distrito Federal | Culhuacan
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-168-1317 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Mexico (Central America) | Distrito Federal | Culhuacan |
| Culture Area | Central American |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Description | Buff ware. High relief on slab-like "front" with short tube at back connecting with hole below the chin. Tlaloc, with ring eyes, nose ornament and long teeth (?). Tube painted red. |
| Height | 6 cm |
| Length | 1.4 cm |
| Depth | 1.5 cm |
| Credit Line | Distribution from the International School of American Archaeology and Ethnology in Mexico, Franz Boas, 1913 |
| Other Number | 2260 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.