Lug
29-168-1267
From: Mexico (Central America) | Distrito Federal | Culhuacan
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-168-1267 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Mexico (Central America) | Distrito Federal | Culhuacan |
| Culture Area | Central American |
| Section | American |
| Materials | Clay | Pigment |
| Technique | Painted |
| Description | Buff ware, traces of red paint. From large vessel. Tapering, flat below, with human (?) head on upper surface. |
| Length | 11.5 cm |
| Width | 9 cm |
| Thickness | 6.5 cm |
| Credit Line | Distribution from the International School of American Archaeology and Ethnology in Mexico, Franz Boas, 1913 |
| Other Number | 2543 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.