Building Fragment
29-168-1263
From: Mexico (Central America) | Distrito Federal | Culhuacan
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-168-1263 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Mexico (Central America) | Distrito Federal | Culhuacan |
| Culture Area | Central American |
| Section | American |
| Materials | Clay | Pigment |
| Technique | Painted |
| Description | Gritty clay. Corner of slab, showing plumed tail of serpent (?) in frame set with four flat rings. |
| Length | 9 cm |
| Width | 9 cm |
| Depth | 2.3 cm |
| Credit Line | Distribution from the International School of American Archaeology and Ethnology in Mexico, Franz Boas, 1913 |
| Other Number | 2179 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.