Cup
29-168-1176
From: Mexico (Central America) | Distrito Federal | Culhuacan
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-168-1176 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Mexico (Central America) | Distrito Federal | Culhuacan |
| Culture Area | Central American |
| Section | American |
| Materials | Clay | Pigment |
| Technique | Painted |
| Description | Buff ware. Tiny cup in back of fragment effigy. |
| Height | 2 cm |
| Length | 4 cm |
| Width | 4 cm |
| Credit Line | Distribution from the International School of American Archaeology and Ethnology in Mexico, Franz Boas, 1913 |
| Other Number | 2517 - Field Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.