Celt
29-168-1161
From: Mexico (Central America) | Distrito Federal | Culhuacan
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-168-1161 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Mexico (Central America) | Distrito Federal | Culhuacan |
| Culture Area | Central American |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Description | Black stone. Straight poll and sides; nearly flat faces; convex edge. |
| Length | 4.5 cm |
| Width | 3.3 cm |
| Thickness | 1.1 cm |
| Credit Line | Distribution from the International School of American Archaeology and Ethnology in Mexico, Franz Boas, 1913 |
| Other Number | No number - Field Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.