Metate Fragment
29-168-994
From: Mexico (Central America) | Distrito Federal | Culhuacan
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-168-994 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Mexico (Central America) | Distrito Federal | Culhuacan |
| Culture Area | Central American |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Description | Flat, oblong, with matting impression on one face. |
| Height | 2.5 cm |
| Length | 13.5 cm |
| Width | 8.5 cm |
| Credit Line | Distribution from the International School of American Archaeology and Ethnology in Mexico, Franz Boas, 1913 |
| Other Number | EX. 5 / 3-2 - Field Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.