Bowl
29-168-548A
From: Mexico (Central America) | Distrito Federal | Culhuacan
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-168-548A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Aztec |
| Provenience | Mexico (Central America) | Distrito Federal | Culhuacan |
| Culture Area | Central American |
| Period | Aztec IIIa |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Description | Buff ware. Small base; concavely expanding side. Interior bottom with impressed design: seven-pointed star etc. Nearly complete. |
| Height | 4 cm |
| Depth | 23.5 cm |
| Credit Line | Distribution from the International School of American Archaeology and Ethnology in Mexico, Franz Boas, 1913 |
| Other Number | 884 - Field Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.