Grooved Axe
97-563-10954
From: North America | United States of America | Pennsylvania (uncertain)
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-563-10954 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | Pennsylvania (uncertain) |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Description | Three-quarter groove; weathered. |
| Length | 17.6 cm |
| Width | 10.7 cm |
| Thickness | 6 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-563-10954 - Old Museum Number | 29157 - ANSP Number | 1711 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


