Blade
97-563-343A
From: North America | United States of America | Pennsylvania | Chester County | West Chester | Cope's Mills
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-563-343A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | Pennsylvania | Chester County | West Chester | Cope's Mills |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Argillite |
| Description | Broad, leaf-shaped. Straight base. Weathered. |
| Height | 1.7 cm |
| Length | 15.5 cm |
| Width | 7.7 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-563-343A - Old Museum Number | 4673 - ANSP Number | 2072 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


