Torch
29-43-80
From: United States of America | Southeastern Utah | Colorado River Region
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-43-80 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Cliff Dweller |
| Provenience | United States of America | Southeastern Utah | Colorado River Region |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Bark |
| Description | Small cedar bark torch. |
| Length | 14.92 cm |
| Width | 7.3 cm |
| Depth | 3.49 cm |
| Credit Line | Purchased from Charles D. Hazzard; subscription of Phebe A. Hearst, 1896 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
