Pouch
30802
From: Peru | Pachacamac | Gravefield I
Curatorial Section: American
| Object Number | 30802 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Peru | Pachacamac | Gravefield I |
| Culture Area | Andean |
| Section | American |
| Materials | Cotton |
| Description | Fringed, contains leaves - formerly sewed up top Plain weave cotton pouch with long twisted fringe. Header cords are left long. Top is open and folded over. There are two cord, one on each side that are holding the fold in place. Running stitch visible along bottom. Sown along sides. Measurements did not include header cords Color(s): white. |
| Length | 30 cm |
| Width | 20 cm |
| Credit Line | William Pepper Peruvian Expedition; Max Uhle, subscription of Phebe A. Hearst, 1897 |
| Other Number | 208A - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



