Tablet
29-167-1350
From: Mexico (Central America) | Distrito Federal | Culhuacan
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-167-1350 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Aztec |
| Provenience | Mexico (Central America) | Distrito Federal | Culhuacan |
| Culture Area | Central American |
| Period | Aztec I |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Description | Terra cotta. Flat, parallel sided, one end broken. Face with bifurcated fillet flanked by knob midway of each (remaining) side. |
| Height | 1.2 cm |
| Length | 5.2 cm |
| Width | 3.2 cm |
| Credit Line | Distribution from the International School of American Archaeology and Ethnology in Mexico, Franz Boas, 1913 |
| Other Number | 2252 - Field Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.