Hammerstone
53-54-626
From: United States of America | Alaska | Nessudat | Yakutat Bay | Lost River
Curatorial Section: American
| Object Number | 53-54-626 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Alaska | Nessudat | Yakutat Bay | Lost River |
| Culture Area | Northwest Coast Culture Area |
| Locus | Test Pit 5, subsurface pit b |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Description | Flat oval dark greenstone cobble. Smooth, small, rough breaks on ends. |
| Height | 3.4 cm |
| Length | 11.3 cm |
| Width | 7 cm |
| Credit Line | University Museum / Bryn Mawr College Expedition to Alaska; Frederica de Laguna, 1953 |
| Other Number | N-10 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.