| Object Number | 31-16-574A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Ur |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Terracotta |
| Description | Straight with Curved Tip |
| Length | 12.1 cm |
| Outside Diameter | 3.4 cm |
| Credit Line | British Museum/University Museum Expedition to Ur, Iraq, 1931 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


