| Object Number | B16560 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Ur |
| Period | Neo-Babylonian Period |
| Date Made | 626-539 BCE |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Clay |
| Description | CBS Register: 4th Expediton. Brick of Nabonidus. Egigparku E nindingir ra. 2 examples Behrens: Nabonid 15 (Walker Brick Inscriptions Nr. 113) [B16560a (U.2883a)] Behrens: Nabonid 15 (Walker Brick Inscriptions Nr. 113) [B16560b (U.2883b)] |
| Height | 7 cm |
| Length | 38 cm |
| Width | 38 cm |
| Credit Line | British Museum/University Museum Expedition to Ur, Iraq, 1926 |
| Other Number | U.2883 - Field No SF | 84-26-131 - Old Museum Number | P269981 - CDLI Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


