Censer
87-42-1132
Location: On Display in the Mexico and Central America Gallery
From: Mexico (Central America)
Curatorial Section: American
| Object Number | 87-42-1132 |
| Current Location | Mexico and Central America Gallery - On Display |
| Provenience | Mexico (Central America) |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Date Made | 1200–1521 CE |
| Section | American |
| Materials | Clay |
| Description | Black ware. Base notched for suspension cord; two horizontal ring handles. Apantlacaxitl, fire-bowl or or Petztlecaxitl. |
| Height | 11.43 cm |
| Width | 21.59 cm |
| Outside Diameter | 12.4 cm |
| Credit Line | Gift of American Philosophical Society, Philadelphia, 1987 |
| Other Number | 12750 - ANSP Number | L-83-205 - Old Museum Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




