Projectile Point
55-7-49
From: North America | United States of America | Pennsylvania | Dauphin County | Middletown (Pennsylvania)
Curatorial Section: American
| Object Number | 55-7-49 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | Pennsylvania | Dauphin County | Middletown (Pennsylvania) |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Flint |
| Technique | Chipped |
| Description | Grey; side-notched with expanding notched base; saw toothed edges. |
| Length | 3.7 cm |
| Width | 2.1 cm |
| Thickness | 0.6 cm |
| Credit Line | Gift of Numismatic and Antiquarian Society of Philadelphia, 1955 |
| Other Number | 12314e - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


