| Object Number | 68-2-1A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Ashanti |
| Provenience | Ghana |
| Section | African |
| Materials | Terracotta |
| Iconography | Chief? |
| Description | Commerative figure of a chief?. Two piece terra-cotta figure. Seated on 68-2-1B |
| Height | 57 cm |
| Length | 25.2 cm |
| Width | 19.5 cm |
| Credit Line | Purchased from Mr. Baba Kaban, 1968 |
| Other Number | 68-2-1b - Associated Object Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




