Medial Labret
29-151-247
From: United States of America | Northern Alaska | Alaska
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-151-247 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Eskimo |
| Provenience | United States of America | Northern Alaska | Alaska |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Oil Shale |
| Description | Truncated cone with oval inner plate. |
| Height | 1.6 cm |
| Length | 3.1 cm |
| Width | 1.8 cm |
| Credit Line | Gift of Judson Daland, 1923 |
| Other Number | CG870204-3804 - Found in Collection Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


