Fossil
Ammonite
50-3-183A
From: Iran | Belt
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 50-3-183A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iran | Belt |
| Locus | Level 27 |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Plaster (uncertain) |
| Description | Fossil ammonite, also a piece of stone |
| Length | 11.1 cm |
| Width | 6.2 cm |
| Credit Line | Seven Caves Expedition, Belt Cave Iran; Carleton S. Coon, 1950 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.