Celt
29-134-35
From: North America | United States of America | Pennsylvania | Clinton County | Lock Haven
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-134-35 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Algonquin (uncertain) | Iroquois (uncertain) |
| Provenience | North America | United States of America | Pennsylvania | Clinton County | Lock Haven |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Locus | Shaw's Farm, mouth of Pine Creek, below Lock Haen on West Branch pf Susquehanna River, surface |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Description | Small perfectly formed celt of polished slate |
| Height | 1.5 cm |
| Length | 7.8 cm |
| Width | 3.3 cm |
| Credit Line | University Museum-Rochester University Expedition, 1929 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


