| Object Number | 29-96-289 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Hebrew |
| Provenience | North Africa |
| Section | African |
| Materials | Leather |
| Description | Box-shaped phylactery covered with red leather and sewn over white cotton cord. Leather is incised top and bottom with design. |
| Height | 2.6 cm |
| Length | 4.6 cm |
| Width | 5.5 cm |
| Credit Line | Bequest of Maxwell Sommerville, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


