| Object Number | 29-96-287 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Hebrew |
| Provenience | North Africa |
| Section | African |
| Materials | Leather |
| Description | Box-shaped rectangular phylactery covered with red leather and sewn over black cotton cord, tied at ends. Front has raised and incised design. Sides are also stamped and incised. |
| Height | 2.2 cm |
| Length | 8.5 cm |
| Width | 8 cm |
| Credit Line | Bequest of Maxwell Sommerville, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


