Pot
49-5-32
From: Mexico (Central America)
Curatorial Section: American
| Object Number | 49-5-32 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Tarascan |
| Provenience | Mexico (Central America) |
| Culture Area | Central American |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Description | Brown ware. Flat base, rounded sides, wide neck. Horizontal triangular protuberances from opposite sides pierced at junction with body. |
| Height | 2.1 cm |
| Width | 2.2 cm |
| Depth | 5 cm |
| Credit Line | Gift of Mrs. Carl A. Oldach and Mrs. E. M. T. Hansen, 1949 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.