| Object Number | 29-96-283A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Hebrew |
| Provenience | North Africa |
| Section | African |
| Materials | Tin | Glass |
| Description | Tin Mezuzah with glass cylinders and brass attachments. |
| Length | 8 cm |
| Width | 7 cm |
| Credit Line | Bequest of Maxwell Sommerville, 1904 |
| Other Number | 31 to 37 / 39 to 42 - Sommerville Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

