| Object Number | 29-236-82 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Hebrew |
| Provenience | Algeria |
| Locus | Bedouin Camp |
| Section | African |
| Materials | Tin |
| Description | Tin phylactery with black ink "82/S" Contains rectangular piece of paper removed and xeroxed by R. A. Kraft 9/21/73 - indecipherable script. Long brown cord attached and tied at ends. Per Sommerville 29-221 lists: Tin Talisman - from Bedouin Camp |
| Height | 0.7 cm |
| Length | 10 cm |
| Width | 8 cm |
| Credit Line | Bequest of Maxwell Sommerville, 1904 |
| Other Number | 82.S - Sommerville Number | 29-96-280 - Old Museum Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


