| Object Number | 29-96-266 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Hebrew |
| Provenience | North Africa |
| Section | African |
| Materials | Leather |
| Description | Rectangular box of leather, incised with geometrical design and sewn together. Attached to twisted red leather band. |
| Height | 5.2 cm |
| Length | 1.7 cm |
| Width | 4.2 cm |
| Credit Line | Bequest of Maxwell Sommerville, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


