Object
60-14-9
From: Mexico (Central America) | Veracruz (Mexico) | Cerro de las Mesas
Curatorial Section: American
| Object Number | 60-14-9 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Mexico (Central America) | Veracruz (Mexico) | Cerro de las Mesas |
| Culture Area | Central American |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Description | Gritty paste, paitned with white stucco (?); Possibly on earspool, consists of round piece with flattened sides and a groove, painted white, bisecting the circumference. |
| Length | 3.1 cm |
| Width | 1.8 cm |
| Thickness | 1.3 cm |
| Credit Line | Cerro de las Mesas Expedition, F.G. Rainey and M.W. Stirling, 1960 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.