Bone
49-25-427
From: United States of America | Alaska | Kootznahoo Inlet | Daxatkanada Fort
Curatorial Section: American
| Object Number | 49-25-427 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Alaska | Kootznahoo Inlet | Daxatkanada Fort |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Locus | 2S 0-6" |
| Section | American |
| Materials | Animal Bone |
| Technique | Cut |
| Description | Sections of cut animal leg bone. Scratched |
| Length | 7.2 cm |
| Width | 1.4 cm |
| Credit Line | Survey of Northern Tlingit Country, Frederica de Laguna, 1949 |
| Other Number | 232 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.