Brick
B16460
Location: On Display in the Middle East Galleries
From: Iraq | Ur
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | B16460 |
| Current Location | Middle East Galleries - On Display |
| Provenience | Iraq | Ur |
| Period | Ur III |
| Date Made | ca. 2000 BCE |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Sumerian Language |
| Description | CBS Register: Brick. Ur-Nammu. Walls of Ur. Print of Human foot. 4th Expedition |
| Length | 37.5 cm |
| Width | 37.5 cm |
| Depth | 9.5 cm |
| Credit Line | British Museum/University Museum Expedition to Ur, Iraq, 1926 |
| Other Number | 84-26-123 - Old Museum Number | P269957 - CDLI Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




