| Object Number | 29-96-233 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Hebrew |
| Provenience | North Africa |
| Section | African |
| Materials | Leather |
| Description | Leather box with leather lid sewn around long leather strap, tied at ends. Box opened and reveals scroll inside. |
| Height | 4.5 cm |
| Length | 2.2 cm |
| Width | 3 cm |
| Credit Line | Bequest of Maxwell Sommerville, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

