Figurine
37-13-42
From: Guatemala | Department of Peten | Lake Amatitlan (uncertain)
Curatorial Section: American
| Object Number | 37-13-42 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Toltec (uncertain) |
| Provenience | Guatemala | Department of Peten | Lake Amatitlan (uncertain) |
| Culture Area | Central American |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Technique | Mould-Made |
| Iconography | Mask |
| Description | Small mask. Dark pottery. Made in mold. Flat face, resembling Toltec |
| Height | 2.5 cm |
| Length | 5.5 cm |
| Width | 6 cm |
| Credit Line | Central American Expedition, J. Alden Mason, 1937 |
| Other Number | 252 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.