| Object Number | 29-96-227 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Hebrew |
| Provenience | North Africa |
| Section | African |
| Materials | Leather |
| Description | Large half circle covered with black leather. Attached to long twisted leather string in black with binding near the pendant of thin red leather. |
| Height | 3 cm |
| Length | 6.7 cm |
| Width | 4 cm |
| Credit Line | Bequest of Maxwell Sommerville, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

