Pot Stand
MS996A
From: Italy | Etruria | Narce
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS996A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Faliscan | Etruscan |
| Provenience | Italy | Etruria | Narce |
| Locus | Tomb 102F |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Technique | Bucchero |
| Description | Fabric, technique, and decoration same as MS996. Broken base; two string holes. |
| Height | 15.8 cm |
| Outside Diameter | 11.2 cm |
| Credit Line | Purchased from Giuseppe Ficola, 1896 |
| Other Number | 499 - Stevenson Etruscan Series Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
