Canopic Jar Lid
29-87-505B
Location: On Display in the Ancient Egypt in Watercolors
From: Egypt | Dra Abu El-Naga
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 29-87-505B |
| Current Location | Ancient Egypt in Watercolors - On Display |
| Provenience | Egypt | Dra Abu El-Naga |
| Locus | Lc II 3, Tomb 6A |
| Period | New Kingdom | Third Intermediate Period |
| Date Made | 1200-900 BCE |
| Section | Egyptian |
| Materials | Limestone |
| Description | Human head. Broken and mended. |
| Height | 12.7 cm |
| Width | 12.06 cm |
| Depth | 14.61 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Jr. Expedition to Drah abu el Naga (Thebes), Egypt; Clarence Stanley Fisher, 1921-1923 |
| Other Number | 960 - Field No SF | E420 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




