Rubbing Tool
49-25-223
From: United States of America | Alaska | Kootznahoo Inlet | Daxatkanada Fort
Curatorial Section: American
| Object Number | 49-25-223 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Alaska | Kootznahoo Inlet | Daxatkanada Fort |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Locus | H2E 12-18" |
| Section | American |
| Materials | Shale |
| Description | Fragment of large shale implement with rounded end and dull edges. Made of split pebble. Flat. Both surfaces rough. |
| Length | 4.9 cm |
| Width | 4.4 cm |
| Thickness | 1 cm |
| Credit Line | Survey of Northern Tlingit Country, Frederica de Laguna, 1949 |
| Other Number | 210 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.