Mummy Case
29-86-382B
From: Egypt | Dra Abu El-Naga
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 29-86-382B |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Dra Abu El-Naga |
| Locus | Courtyard tomb 18/x |
| Section | Egyptian |
| Materials | Linen | Stucco | Wood |
| Description | Ear. White stucco over layer of linen; details black. |
| Height | 1.91 cm |
| Length | 9.53 cm |
| Width | 4.45 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Jr. Expedition to Drah abu el Naga (Thebes), Egypt; Clarence Stanley Fisher, 1921-1923 |
| Other Number | 744B - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


