Awl
50-49-998A
From: Philippine Islands | Northern Luzon
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 50-49-998A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Bontoc |
| Provenience | Philippine Islands | Northern Luzon |
| Section | Oceanian |
| Materials | Metal | Wood | Bamboo |
| Description | Iron point. Wooden handle with incised decoration, wrapped brass wire. Point in bamboo cover (B). |
| Length | 17.4 cm |
| Width | 2 cm |
| Credit Line | Purchased from Misses Elizabeth H. Metcalf and Sarah S. Metcalf, 1950 |
| Other Number | 387 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.