Amulet
29-86-16
Location: On Display in the Ancient Egypt in Watercolors
From: Egypt | Dra Abu El-Naga
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 29-86-16 |
| Current Location | Ancient Egypt in Watercolors - On Display |
| Provenience | Egypt | Dra Abu El-Naga |
| Locus | L. C. 76 shaft X, x/13 |
| Period | New Kingdom |
| Date Made | 1550-1069 BCE |
| Section | Egyptian |
| Materials | Slate |
| Iconography | heart |
| Description | Snake goddess, head had been inlaid. |
| Height | 7.1 cm |
| Width | 3.5 cm |
| Depth | 1.8 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Jr. Expedition to Drah abu el Naga (Thebes), Egypt; Clarence Stanley Fisher, 1921-1923 |
| Other Number | 1740 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

