Bead
29-97-1314
From: United States of America | Alaska | Point Hope
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-97-1314 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Prehistoric Eskimo |
| Provenience | United States of America | Alaska | Point Hope |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Glass |
| Description | Blue glass |
| Height | 0.7 cm |
| Length | 1.1 cm |
| Width | 0.9 cm |
| Credit Line | Wanamaker Expedition to Northern Alaska; William Van Valin, 1917-1919 |
| Other Number | CG090288-4050 - Found in Collection Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


