Jug
Neck Sherd
69-35-121
From: Cyprus | Lapithos
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | 69-35-121 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Cypriot |
| Provenience | Cyprus | Lapithos |
| Locus | Tomb 806A |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | Neck fragment of jug. |
| Length | 22.7 cm |
| Width | 3.35 cm |
| Thickness | 0.7 cm |
| Credit Line | Gift of Cincinnati Art Museum; Lapithos Cyprus Expedition 1931-1932; B. H. Hill, 1969 |
| Other Number | 108 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.