Textile Fragment
33681A
From: Peru | Huaca Paraiso
Curatorial Section: American
| Object Number | 33681A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Peru | Huaca Paraiso |
| Culture Area | Andean |
| Locus | On the left of the road from Chuquitanta to Marques, near to the stream Chillon |
| Section | American |
| Materials | Cotton |
| Description | With striped design, in which are produced with a three colored weft, alternately in colors, reversible figures, warp pattern weave - bands containing small birds |
| Length | 60.96 cm |
| Width | 27.94 cm |
| Credit Line | William Pepper Peruvian Expedition; Max Uhle, subscription of Phebe A. Hearst, 1897 |
| Other Number | 508A - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.