Effigy Urn
29-41-714
From: Mexico (Central America) | Oaxaca (Mexican State) | Etla
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-41-714 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Zapotec |
| Provenience | Mexico (Central America) | Oaxaca (Mexican State) | Etla |
| Culture Area | Central American |
| Locus | from tomb |
| Section | American |
| Materials | Terracotta |
| Iconography | Seated Figure |
| Description | Seated Figure, hands onn knees, on pyramid mouth mask |
| Height | 36 cm |
| Length | 17 cm |
| Width | 19 cm |
| Credit Line | Purchased from H. A. Monday, 1929 |
| Other Number | 93 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.