| Object Number | 29-128-2592 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Mediterranean |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Stone |
| Technique | Cameo |
| Description | Vermeule: Chalcedony-Onyx. (modern gold ring setting). Bust of a man in the costume of the later 18th century, facing to right. 18th century. |
| Height | 2.66 cm |
| Width | 2.03 cm |
| Depth | 0.66 cm |
| Credit Line | Bequest of Maxwell Sommerville, 1904 |
| Other Number | 2592 - Sommerville Gem Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
