Figurine
37-13-113
From: Guatemala | Department of Guatemala | San Raimundo
Curatorial Section: American
| Object Number | 37-13-113 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Guatemala | Department of Guatemala | San Raimundo |
| Culture Area | Central American |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Iconography | Human Head |
| Description | Head of human figurine. Large. Solid brown pottery with reddish surface; much eroded. Flat type, probably archaic, but with Maya resemblance; punctate eyes and nostrils; large ear ornaments; ornate headdress; depression in forehead |
| Height | 3 cm |
| Length | 6.5 cm |
| Width | 8 cm |
| Credit Line | Central American Expedition, J. Alden Mason, 1937 |
| Other Number | 143 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.