| Object Number | 43032B |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Peru | Chira Valley |
| Culture Area | Andean |
| Section | American |
| Materials | Ceramic | Paint |
| Technique | Painted |
| Description | Small red clay bottle, with lugs, painted in black and white |
| Height | 11.13 cm |
| Length | 8.89 cm |
| Width | 7.62 cm |
| Credit Line | Purchased from Samuel Mathewson Scott, 1902 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




